מאה שקל / Nissim Cho

״כל אזרח חמוד קונה סרטי בידוד, אני לא שודד אני משה המבודד״, כך שר לו העורב אברי גלעד בתוכנית הקאלט ״העולם הערב״ שלו ושל ארז טל, ששודרה בין השנים 1990 ל – 1993 בתקופת שידורי הניסיון של הערוץ השני.

השנה היא שנת 1991, ממש לפני פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה ונחמן שי שולח את כולם לקנות יריעות ניילון וסרטי בידוד לאטום את המרחב המוגן. עם הסיום הקקפוני של שירת העורבני, רץ אליו ארז טל, הלקוח, האזרח הלחוץ שאינו מוצא סרט בידוד בכל העיר, ומבקש מאברי (״משה המבודד״): ״תן לי סרט בידוד אחד״. משה עם גלילי סרטי בידוד על השולחן עונה לאזרח הלחוץ: ״גם אצלי אין סרטי בידוד, זה לשעת חירום״. טל נשען קדימה לכיוון גלעד, מחפש את האמפתיה של המוכר ושולף את שורת המחץ ״אבל דויד שלח אותי״, ״דוידדדדד…..״ עונה לו גלעד ומיד מוסיף את תג המחיר המופקע – ״100 שקל״. טל, האזרח הלחוץ שמא יכנס לו גז חרדל בפתח שבין הדלת לרצפה ויהרוג עליו את כל בני ביתו, משלם את המחיר המופקע.

פתחתי את הטוויטר וראיתי הפגזה של הימין עם דפי המסרים על תוכנית המאה של טראמפ. מזמרים לנו כמה שזו תוכנית מדהימה ויום היסטורי וזהו למעשה ״היום השביעי": ביום שבו אלוהים שבת מכל מלאכה, טראמפ עבד וסידר לנו את חזון העצמות של הנביא יחזקאל. ביאת המשיח.

במהלך השבועיים האחרונים ביבי נוהג בתזזית. לפתע שולף את סיפוח בקעת הירדן. מי שלא בעד – בוגד. שמאלני. הרשת כמרקחה. כשמתפוגג לו אפקט הסיפוח, מגיח לו טראמפ עם ״תוכנית המאה״. וביבי חוגג עליה – הנה הנה חזונו הופך עור וגידים. השותף שלו נפתלי בנט מזדעק: הלא יש פה מדינה פלשתינאית, סוג של חלוקת ירושלים, והחלפת שטחים. כל אלו מנוגדים לתפיסת הימין ולתפיסתו של הליכוד. ביבי שידע שיש בתוכנית המאה מעשי בגידה לתפיסתו של הימין, פמפם את הסיפוח כספין אשר מטרתו היא להסית מבסיס הבוחרים שלו את האמת – שהם יצטרכו לוותר על שכונות בירושלים ועל שטחים ביהודה ושומרון, ולקבל את ה-גרוע מכל, הדובדבן שבקצפת: שתוקם מדינה פלסטינית. אז מוציאים מהבוידעם את בקעת הירדן, ומטיסים את המטוס המלכותי יחד עם שרה, הישר ממסעדות היוקרה של וושינגטון, וקומות שלמות בבתי מלון שעולות מיליון שקל ליום למשלם המיסים וטסים אעלק לפוטין, אבל רק לעשות עוד ספין קטן ולהביא לארץ את נעמה הסטלנית שרצתה לתפוס ראש בארץ עם גראס מהודו. נעמה הסטלנית היא לדעת ביבי נכס אלקטורלי הרבה יותר מהרופא שהתאבד השבוע, מהתורים בבתי החולים, החוסר במיטות, ומשר בריאות שמוטרד יותר מגורלה של מלכה לייפר הפדופילית מאשר מהווירוס המשתולל בעולם.

אלו הם דמי ימיו של ראש חרפתנו – מספין אחד למשנהו. כדי להימנע מבית הכלא הוא מוכן לשלם כל מחיר. כמו האזרח במערכון של גלעד וטל עבור סרט הבידוד. הוא לחוץ ומזיע ומוכן לשלם כל מחיר בכדי להציל את עורו. כל חתיכת פלסטר שיצליח לעצור את הדימום – תבורך. לכן הוא מכנס צוות יועצים שלא ידונו חלילה בגורל המדינה, אלא רק בגורלו האישי. ואם המוחות המבריקים מגיעים למסקנה שהעיסוק בנעמה יששכר זה נושא החם שיביא לביבי שני גרושים, אז שווה לשלם עבור הסטלנית שטחים מירושלים ואפילו לטוס במיוחד לקחת אותה באייר פורס שבנה לעצמו ב – 700 מיליון ש"ח. ביבי מבין שלא יאשרו לו את החסינות והוא רה״מ הראשון בהיסטוריה שלנו שיכהן ויעמוד למשפט, אזי הוא דוחק בטראמפ לפרסם את תוכנית המאה בכדי שיוכל לטעון: ביבי הנביא עושה דברו של טראמפ האלוהים, ואתם פשוטי העם הקטנים מתעסקים לי בחמגשיות ומה פורסם או לא באתר וואלה.
מאה שקל היא תוכנית המאה. סיפוח הבקעה תמורת מדינה פלשתינאית שבירתה ירושלים. הכל למען לא יבוא יומו של ראש חרפתנו בפני השופט, גם אם לא שילם לעורכי דינו אפילו 100 שקל.

הזוג המוזר
נפתלי ואיילת השיקו את ימינה. או שמא זה ימינה פנה? הכתף שק? כבר הלכתי לאיבוד. אבל אלו רק שמות. במסרים המקדמים את מצע המפלגה שתציל את המדינה מערבים, הם מתחייבים ללכת רק עם נתניהו. לעזאזל. מה מביא אותם להתמסר ככה? להחליש את עמדתם במשא ומתן, עזבו מול המרכז, אלא גם מול הש"סניקים, בקרב מי ינהל בשנים הבאות את משרדי הדתות והפנים. ש"ס שהיא מפלגה קטנה יותר מהפלג הדתי-ימני-לאומי, אך זוכה בכל התיקים החשובים ומשאירה אבק לבנט ואיילת. אזי איזה בר דעת מוותר מראש על קלף מיקוח חשוב כזה? כמובן ששום בר דעת. אלא אם כן משולה מפלגתם של בנט ושקד לזונת רחוב, שהסרסור שלה מרשה לה לעבוד רק ברחוב אחד. אפילו אם הוא עסוק בלקפוץ ממדינה למדינה ומספין לספין.
שבת שלום. תהיו כולכם ברוכים.