סיכום עשור 2010-2020

ראשי רשויות בעמק מסכמים עשור

יקנעם סיכום עשור
ראש העיר סימון אלפסי:
"העשור האחרון היה פורה ודומיננטי ביותר עבור יקנעם, והושלמה בו המהפכה שעברה העיר שחוגגת השנה 70 שנות מדע ויצירה.
בתחום התחבורה נפתח כביש 6 עד עין תות, ונפתחו המנהרות לכיוון צפון, ובכך הפכה יקנעם למרכז בין גוש דן לצפון. פיתוח התחבורה הביא לעלייה במחירי הדיור. ביישוב נבנו אלפי יחידות דיור וכולן נמכרו על אף המחירים היחסית גבוהים.

לפארק ההיי טק נוספו חברות רבות, ויקנעם הפכה למרכז חדשות רפואי. בהתאם לכך הוציא משרד הכלכלה סרטון שמשווק בעולם את פיתוחי ההי טק המובילים ויקנעם מככבת בו. לפארק נוספו לאורך השנים חברות רבות ובהתאם נקלטו אלפי עובדים.
עוד בעשור זה הוקם פארק "מבוא כרמל" המשותף לנו ולשכנינו ממגידו, עוספייה ודליית אל כרמל. עד היום שווקו 3/4 מהמגרשים לתעשייה ובמקום פועלות כבר כעשר חברות. בכך הפכה יקנעם לעיר מובילה בחישוב שטחי עסוקה פר תושב עם כ- 18 מטר לכל תושב, הרבה מעל הממוצע הארצי.
ביקנעם נבנתה מערכת חינוך פורצת דרך. בעשור האחרון קיבלנו את פרס החינוך הארצי ומספר פעמים את הפרס המחוזי. כיום אנו מועמדים לקבל בפעם השלישית את הפרס הארצי. יקנעם גאה בכ- 91% בגרות, 0% נשירה, וכ- 97% גיוס לצה"ל, כולל 50% גיוס לקצונה ויחידות משמעותיות.
המסחר היישובי התקדם מאוד. שודרג וחודש קניון G, והתווספו עסקים נוספים. בימים אלו נמצאים בבנייה שני מרכזי קניות: בכניסה לעיר, ובשכונת שער הגיא, והללו יתווספו לסופרים הקיימים וייצרו עוד תחרות והתושבים ירוויחו מכך.
במהלך העשור שמנו דגש על איכות חיים. ברחבי העיר טופחו מאות דונמים והוקמו פארקים, מוסדות ציבור, אולם ספורט, שני בתי ספר, גני ילדים, מוסדות דת ועוד ועוד.
בעשור האחרון אוכלוסיית העיר גדלה בלמעלה מ30%, ולעיר הגיעו מאות משפחות צעירות, משפחות הייטקיסטיות ועוד.
התכניות הללו תוכננו ב: 20-25 השנים האחרונות והן יושמו הלכה למעשה. אחרי 30 שנות כהונה אני יכול להגיד שחזוני משנות ה- 90 של המאה קודמת התגשם.

בקדנציה שנותרה לי אני מוביל תכניות לקידום היישוב לשנים 2020-2048 וזאת מאחר ויש לי אחריות ומחויבות כלפי העיר ותושביה.
אחת התכניות היא הרחבת שטח השיפוט של יקנעם. התכנית נמצאת בשלבים הסופיים של הותמ"ל והוועדה הגיאוגרפית, והיא תבטיח את עתיד היישוב.
נמשיך לקדם את התכנית להקמת כפר גמלאים. התכנית נמצאת בשלבי תכנון והכפר שיוקם יהיה מפואר בדומה לאחוזת רעננה.
נמשיך לפעול להבאת תעסוקה לעיר ע"י הקמת שטחי תעסוקה נוספים. בשלב הראשון, לאור הדרישה הרבה יורחב שטח פארק ההיי טק הדרומי. תכנית ההרחבה נמצאת באישורים סופיים במנהלות.

כמו כן, נוביל את תכנון שלב ב' של פארק מבוא כרמל על עוד 500 דונמים, וכן קליטת חברות ומפעלים חדשים במקום. היותו של הפארק צמוד לכביש 6 הופכת אותו למבוקש מאוד.
בתחום החינוך נמשיך לקדם את הרצף החינוכי. כמו כן נמשיך להכניס תכנים חדשים למערכת החינוך בדגש על מתמטיקה, אנגלית ומדעים. בנוסף לכך, אקדם ככל יכולתי את התכנית להקמת תיכון אוניברסיטאי בהתאם להצעתי ולפיה בוגרי התיכון יסיימו את לימודיהם ב-11 שנות לימוד וימשיכו ישר שנתיים לתואר ראשון ולאחריו גיוס לצה"ל עם תואר ביד. אני מקווה שיהיה שר חינוך שיבין את היתרונות והתכנית תקודם. כולם ירוויחו מכך.
בעשור הקרוב נפעל לקדם את יקנעם כעיר תיירות וטיילות מובילה. בהתאם לכך נמשיך לפתח את תל יקנעם שביחד עם מרכז המבקרים שחנכנו קולטים אלפי מטיילים. בכך נשמר את ההיסטוריה של העיר. בהקשר לכך נפעל שבמקום יוקם מרכז ארכיאולוגי אזורי.
תל יקנעם ביחד עם מוזיאון המיניאטורות, היקב, וחברת ברא צמחים יהפכו למסלול תיירות חובה בעיר.
כחלק מפעילותינו כעיר היי טק ותיירות יוקם בית מלון בעיר. התכנית אושרה השבוע בוועדה המחוזית ובית המלון צפוי לקום ביער בצמוד לפארק תעשייה דרומית.
בנוסף לאלו, אנו מכינים מסלול טבע מרהיב ביופיו בעיר שניתן יהיה לטייל בו וליהנות מהפריחה בכל עונה ועונה ומבעלי החיים השונים שפוקדים את האזור. חובבי הטבע יוכלו לראות כאן דברים מדהימים.
את כל התכניות הללו בכוונתי לסיים ב"ה בארבע שנים שנותרו לי לסיום הקדנציה.

טבעון:
ראש המועצה המקומית
עידו גרינבלום
מסתיים עשור אותו התחלתי כמטייל צעיר בהודו, ומסתיים עם השליחות הענקית של הצעדת קרית טבעון קדימה. עשור בו חוויתי אבדן וכאב אבל גם אושר גדול, חתונה ולידה. עשור שבו קיבלתי כמה מן ההחלטות החשובות בחיי ברמה האישית, ואת ההחלטה החשובה ביותר בחיי הציבוריים – הבחירה המודעת לפעול ולעסוק בנושאי ציבור בגאווה גדולה ומתוך תחושת שליחות ואחריות רחבה.
בשנים האחרונות אנחנו עדים לזילות המילה "פוליטי" ולעיתים אף משתמשים במילה "פוליטיקאי" כמילת גנאי למשהו זול ותככני. אני פוליטיקאי גאה. אני גאה בשליחות הציבורית ובעשייה לטובת הציבור. גאה לייצג ציבור ולפעול למענו וגאה בכך שיש לי אג'נדות ותפיסות עולם, ואת אלו אני מביא לידי ביטוי בעשייה היומיומית שלי ושל המועצה. תפיסת העולם שלי בנויה על עקרון אחד ברור ומובהק – "כל בני האדם חופשיים ושווים". זה הקו המנחה אותי בכל מה שאני עושה ומקדם, ביישוב שלנו ובחברה הישראלית בכלל. מהמשפט הזה נובעת העזרה והדאגה לחלש ולשונה, החשיבות שאני נותן למערכת החינוך בהקניית תפיסת עולם, הבחירה בהשקעות התקציביות שלנו כמועצה ועוד.
אני מאמין שהעשור הקרוב ילווה באתגרים רבים אשר יבואו לידי ביטוי במדינה וגם אצלנו בקרית טבעון. שני האתגרים האסטרטגיים החברתיים הגדולים ביותר הם הארכת תוחלת החיים (המבורכת מאוד כמובן) המלווה בצפיפות אוכלוסין גוברת במדינה וביישובים השונים, יחד עם התגברות עצומה של הטכנולוגיה בחיינו וסכנות הניכור החברתי המגיעות בצידה. עם האתגרים הללו נתמודד בתכנון נכון, ובחיזוק מתמיד של תחושת הסולידריות הקהילתית והאחריות שלנו לכלל תושבי היישוב.
ברמה היישובית נכונו לנו אתגרים רבים – אכלוס של שכונה חדשה ומוסדות חינוך חדשים, הקמת אזור תעסוקתי חדש לקרית טבעון, מאבק קריטי כנגד הקמת שדה התעופה בעמק יזרעאל, העצמת השימושים באזור הטיילת ומרחב הקישון ועוד. כל האתגרים הללו נלווים לעשייה השוטפת שלנו בכלל תחומי הפעילות. אני מאמין באמת שקרית טבעון היא היישוב הטוב ביותר בארץ – יפה, מטופח, עם ציבור תושבים אכפתי ומסור. נמשיך בעשור הקרוב לקדם את המקום הנפלא הזה ולחזק את השילוב הייחודי בין יישוב יפה וירוק לקהילה סולידרית ומאוחדת.
שתתחיל שנה אזרחית מוצלחת.

רמת ישי:
ראש המועצה המקומית
עפר בן אליעזר
העשור הקודם ממנו נפרדנו השבוע היה חופף רובו ככולו לתקופת כהונתי כראש מועצת רמת ישי (נבחרתי לתפקיד לראשונה בסוף שנת 2008)  וזו הקדנציה השלישית שלי בתפקיד.
עם הרבה גאוה, מחוייבות ותחושת שליחות אני מוביל מערכת מקצועית ומסורה הכוללת את צוות המנהלות והמנהלים והעובדות והעובדים המשרתים את תושבי רמת ישי יום-יום, שעה- שעה. ביחד הובלנו את רמת ישי בעשור האחרון למהפכה בכל תחומי החיים- חינוך, תשתיות, שירות לציבור, תרבות, ספורט ועוד.
במשך העשור גייסתי עשרות מליוני שקלים מדי שנה ממשרדי הממשלה השונים, תקציבים המניעים את גלגלי הפיתוח הישוב שניכר בכל פינה ברמת ישי, וזאת תוך שמירה על איזון תקציבי. נושא החינוך עומד וימשיך לעמוד בראש סדר העדיפויות של המועצה ובכוחות משותפים הפכנו את מערכת החינוך למובילה בארץ ולראייה פרס החינוך בו זכינו בשנה שעברה.
מהפיכת התשתיות נגעה בכמעט כל כביש, מדרכה, סמטה, מבנה ציבור, מגרש משחקים או כיתת לימוד. בזכות השקעות
עצומות הפכנו את אזור התעסוקה, ששינה לחלוטין את פניו, למוקד המסחר והבילויים המרכזי באזור העמקים והצפון.

ברמה הלאומית אני גאה להיות חלק מהנהגת השלטון המקומי בישראל המתמודדת עם לא מעט אתגרים. אני ממלא מספר תפקידים במרכז השלטון המקומי, ובהם יו"ר וועדת הכספים ויו"ר הוועדה לתנאי עבודה והסכמי שכר שתפקידה לשפר את תנאי השכר של העובדים ברשויות המקומיות. יחד הצלחנו לרשום מספר הישגים לא מבוטלים ובהם שיפור תנאי העסקת של "העובדים הזוטרים" בעלי רמת שכר נמוכה, והסייעות בגנים. כמו כן פעלתי לעידוד לימודים במוסדות ההשכלה הגבוהה בקרב עובדי הרשויות המקומיות.
הישגי העשור האחרון נותנים לי תחושת סיפוק רבה ומהווים רוח גבית עבורי לקראת העשור הבא שבפתח ועימו שלל של
פרויקטים בביצוע ובתכנון שיקחו את רמת ישי צעד אחד נוסף קדימה. אני בהחלט רואה את עצמי מוביל ומנהיג את רמת ישי
גם במהלך העשור הבא אל עבר שנת 2030.
רמת ישי-קצב העיר, קסם הכפר