ולמרות הכל – נתניהו / טור דעה מאת גיא זקס

בנימין נתניהו הוא האריה הוותיק, הפצוע, העייף מעט, והמסובך משפטית.

גדעון סער הוא האריה הצעיר והמוכשר שבא מימין ומסתער בקמפיין מבריק על הבכורה, עם מנות גדושות של אומץ לאתגר את המנהיג הבלתי מעורער של הליכוד מזה כמעט 15 שנה. עוד יגיע תורו של סער להנהיג, אך בעת הזאת – בנימין נתניהו עדיין הוא ראש הממשלה הטוב ביותר שיכול להיות לישראל בתקופה הזו
הרבה שנים לא היתה לנו התמודדות מרתקת כזאת: השר הבכיר לשעבר מהליכוד, ח"כ גדעון סער, מאתגר את ראש הממשלה והמנהיג הבלתי מעורער של הליכוד מזה כ-15 שנה, בנימין נתניהו. סער, הימני מנתניהו בדעותיו בתחומים רבים של מדיניות החוץ והפנים, מנהל קמפיין מבריק לראשות הליכוד בעוד האריה הוותיק נתניהו פצוע, עייף מעט ומסובך משפטית ופוליטית.
זכותו וחובתו של סער לדרוש את ההתמודדות. ההתמודדות במפלגה הדמוקרטית הגדולה האחרונה שנותרה בישראל חיונית, ותחזק אותה ואת מי שייבחר במסגרתה בציבור לפני הבחירות, בבחינת הבעת אמון במנהיג שייבחר. זוהי בוודאי תמונת ראי חיונית אל מול אותן מפלגות גנרלים בלתי דמוקרטיות המתמודדות בבחירות ומטיפות לנו מוסר. ההסתה כנגד סער, הבאה מפעילים שונים וגם ממקורבים מאוד לראש הממשלה, כאילו עצם בקשת ההתמודדות היא "בגידה", אינה ראויה ואין לה שום מקום בתנועת הליכוד ובציבור.
הקמפיין של סער נשען על שני צירים: הראשון הוא התסבוכת הפוליטית בו מצוי נתניהו, שכשל פעמיים בהרכבת ממשלה למרות שגוש הימין המסורתי, לרבות מפלגת ליברמן, זכו לרוב מוצק; השני הוא החשש לאובדן הרוב של גוש הימין בבחירות מועד ג' המתקרבות אלינו, אפילו אם ליברמן יתעשת ויחזור למחנה המקורי שלו. בתווך, הוא גם מחזיק את עמדת ה"חישוקאי" התוקף את ראש הממשלה מימין.
הקמפיין של סער תופס תאוצה, כאשר הוא מקים מחנה שישרת אותו ביום שאחרי גם אם יפסיד לנתניהו. מצטרפים אליו שחקנים חשובים – ראשי סניפים, חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ופעילי שטח. אחד החשובים שבהם הוא יו"ר מרכז הליכוד, ח"כ חיים כץ.
אין ספק כי סער הוא בן ערכי, מוכשר וראוי להנהגת הליכוד. יגיע הזמן בו גם אני, כחבר הליכוד מן השורה, אתמוך בו לראשות התנועה. ובכל זאת, אין מה להשוות בין מה שיש לבנימין נתניהו להציע בתפקיד ראש הממשלה בתקופה הזו, לבין הפוטנציאל הגדול של סער. בעת הזאת, בין פוטין לטראמפ, במציאות בינ"ל, מדינית וכלכלית מורכבת, לניסיון לקשרים וליכולות של נתניהו אין שני בכל המערכת הפוליטית.
תנועת הליכוד מעולם לא זנחה את מנהיגה. מנחם בגין ז"ל, שהפסיד שמונה פעמים עד שניצח, קיבל את הסבלנות של חברי התנועה להנהיגה מן המדבר אל הארץ המובטחת; אפילו יצחק שמיר ז"ל, שהיה ידוע ב-1992 שהוא עומד להפסיד ליצחק רבין ז"ל כבר חצי שנה לפני הבחירות, לא הוחלף במשה ארנס ז"ל, למרות שאולי בכך היתה נמנעת תבוסת הימין והקמת הגוש החוסם שהוביל לממשלת הסכם אוסלו.
אני מאמין כי כך יקרה גם הפעם. בנימין נתניהו עוד לא אמר את המילה האחרונה שלו בפוליטיקה הישראלית. כפי שאמר השבוע מישהו, "יש לו הרבה יותר מתשע נשמות". כל עוד לא הורשע בדבר, הוא חף מפשע וזכאי לעמוד בראש הממשלה, על פי החוק הקיים. והרי כולנו מאמינים בשלטון החוק, לא?

הכותב הינו יו"ר מועצת סניף עמק יזרעאל של הליכוד