חד פעמי אאוט – רב פעמי אין

לאחרונה עלתה יוזמה מבורכת מצד ראשי הרשויות בארץ אשר הרימו את הכפפה והצהירו "כלים חד-פעמיים, לא במוסדותינו".

בתקופה האחרונה אנו עדים לשלל עיריות ומועצות מקומיות אשר מצהירות כי הן מוציאות את השימוש בכלים החד פעמיים מסדר היום, הן בעיריות עצמן והן במוסדות הציבור ובמערכות החינוך השונות.

בהרצליה ובהוד השרון כבר אין שימוש בכלים חד-פעמיים בגנים ובבתי הספר. בהשראת ערים אלו החלטנו לברר האם הגל הירוק הגיע גם לאזורינו. להלן ממצאנו:

תגובת המועצה המקומית קרית טבעון: אנחנו שמחים וגאים להוביל מהלכים בנושאי הסביבה וביניהם כמובן גם המאבק בפלסטיק ובכלים החד פעמיים.
בהחלטת מועצה – אנחנו מוציאים את הכלים החד פעמיים מישיבות המועצה, אנחנו לא משתמשים בכלים חד פעמיים בצהרוני המתנ"ס, ובתהליך סדור נמשיך לצמצם את השימוש בפלסטיקים במוסדות ציבור נוספים ובמערכת החינוך היישובית.

תגובת המועצה המקומית רמת-ישי: מועצת רמת ישי החלה בתהליך של מעבר לשימוש בכלים רב שימושים בצהרוני הגנים ובהמשך בצהרוני בתי הספר, כחלק ממדיניות המועצה והעומד בראשה לעידוד מיחזור ולשמירה על סביבה ירוקה וידידותית, המרכז הקהילתי (מתנ"ס) רמת ישי רכש כלי מטבחי מתאימים אשר יכנסו לשימוש בימים הקרובים בצהרונים. יצוין כי הילדים עצמם יהיו חלק מתהליך ההטמעה והחינוך לשמירה על הסביבה ובין היתר ישתתפו בפעולות פינוי השולחנות לאחר הארוחות. מועצת רמת ישי מובילה בתחום השמירה על הסביבה, דבר הבא לידי ביטוי בין היתר בפריסה מוגברת של עמדות מיחזור בישוב ובהטמעת תהליכים חינוכיים דוגמת פרויקט "בית ספר מקדם בריאות" הפועל בבית הספר היסודי "ארזים" ברמת ישי.

תגובת המועצה האזורית עמק יזרעאל: אנו במועצה האזורית עמק יזרעאל עוסקים רבות בנושא הפחתת צריכה, הפרדה ומיחזור.
כחלק מהעלאת המודעות לחשיבות הנושא אנו מעודדים קיום אירועים קהילתיים ביישובי המועצה ללא שימוש בכלים חד פעמיים.
במסגרת הלימודים בגנים ובבתי הספר של המועצה, הילדים לומדים כבר מגיל צעיר חינוך סביבתי בדגש על קיימות.
אנו פועלים כל העת להגברת המודעות לנושא ונמשיך כך גם במהלך השנה הנוכחית ביתר שאת.

תגובת עיריית יקנעם: עיריית יקנעם מעודדת מאז ומתמיד מיחזור כל סוגי הפסולת, ומייחסת חשיבות רבה לשמירה על הסביבה. העירייה מעודדת, יוזמת ומובילה שימוש בכלים רגילים ולא חד פעמיים. הפסקת השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים במערכת החינוך נעשית בשלבים. בכל גני הילדים בעיר אין שימוש בכלים חד פעמיים. בגנים הקהילתיים יש מדיח. באגף החינוך מגייסים את ההורים למנוע שימוש בפלסטיקים חד פעמיים גם במסיבות ואירועים בבתי הספר. לאור חשיבות הנושא נפנה לכלל ההורים והתושבים ונקרא להם להפסיק את השימוש בכלים חד פעמיים.

משמח ללמוד על כוונותיהן הרציניות של ראשי הרשויות להפסיק להשתמש בחומרים המזיקים לסביבה.
השרשת הרגלים כאלו מגיל צעיר היא מטרה ראויה שכן כדור הארץ הוא ביתנו ובאופן טבעי אנו מעוניינים לשמור עליו ולטפח אותו. כן ירבו יוזמות כאלו.

למיטיבי לכת, מערכת העיתון ממליצה על סרטו של קיפ אנדרסן: COWSPIRACY