גל סגירת עסקים בקרית טבעון

פיצה פדאל, יודן ספרים, גרוב קפה, הגן האורגני, שלו ביער, רונצ'וק , טאלי מסעדה הודית, בורגרים, אתיקה,
בנק לאומי מרכז זייד, הכל למסיבה והיד עוד נטויה.

בחודשים האחרונים אנו עדים לסגירת חנויות בקרית טבעון.
נראה לפי כמות הרכבים כי מרכז טבעון עבר לאזור "האני" ורוב תושבי טבעון קונים שם, ברמת ישי או אפילו בתל חנן – רק לא במרכז טבעון.

המועצה יכולה מבחינתה להוריד את הארנונה או להוריד את "חוק 80 מ"ר ארנונה כפולה", אולי היא יכולה לעודד פעילויות באזורים המסחריים כדי למשוך אנשים למרכז, אפשר גם לשפץ את מרכז זייד.. “מאז שנולדתי ועד היום מרכז זייד נראה אותו הדבר, מוזנח.” כך טוען בעל עסק במרכז – אבל רוב הכח לעזור הוא בידי התושבים.

תושבי טבעון מאוד מפרגנים בפייסבוק ויוזמתה של חני אילוז לשרשור פירגונים לעסקים בטבעון היא מבורכת אך צריך לפרגן במעשים, קרי – לרכוש את השירותים/מוצרים בטבעון אפילו אם דבר זה מייקר בכמה שקלים.

עסקים בטבעון נסגרים וזאת עוד לפני פתיחת מחסני "אמזון ישראל". מומחים משערים כי "אמזון ישראל" ינגוס בכ – 25% מנתח השוק הקמעונאי.

צפריר בן מלך בעלים של BM מרכז הנדל"ן – קבוצת בן מלך אשר משרדם ממוקם במרכז טבעון מספר:

"אני עובד במרכז כבר יותר מ – 15 שנים וראיתי הרבה מאוד עסקים שנפתחו ונסגרו בתקופה הנ"ל במרכז.
בתקופות היותר טובות של המרכז היו הסוחרים מכנסים ישיבות עם ראש המועצה לשיפור ושדרוג המרכז והשירות לתושב וכפועל יוצא מכך יצא כי במהלך השנים נעשו צעדים רבים לקידום העסקים במרכז חלקם צלחו יותר וחלקם פחות .
מסקנה אחת הייתה משותפת לכולם והיא די ברורה – כאשר המרכז מתמלא באנשים הקהל נהנה ובעלי החנויות עובדים. הדרך להגיע לכך הינה דרך יוזמות שלרוב המועצה אחראית וכמובן יוזמות פרטיות כגון פסטיבל שייח 'אברייק שהזרים המון אנשים.
הקידמה גם היא עושה את שלה ומגוון הפעולות האינטרנטיות שאפשר לעשות היום מדיר את רגלי התושב מהמועצה , דואר, בנק וכו' הממוקמים במרכז דבר.
אני מברך על יוזמתה של חני אילוז לעניין הפרגונים יש לנו במרכז מגוון חנויות מיוחדות במינן עם היצע מעניין ואיכותי.
אם חשוב לנו כתושבים וכמועצה לשמר את הקיים ולדאוג שהמגוון הקיים יישמר וכמו כן מקומות הבילוי הקיימים יפרחו נצטרך כולנו – התושבים והמועצה – יחדיו לדאוג לריבוי יוזמות שיוציאו ויביאו את האנשים למרכז, דבר שנרוויח ממנו פעמיים: בראש ובראשונה נחזק את הקהילתיות המופלאה שיש בטבעון ובשנית נגרום למרכז שוקק חיים הן לבעלי החנויות והן לנו התושבים הנהנים מכך."

בעל עסק ותיק במרכז טבעון (מעל 30 שנה) מספר כי "תושבי טבעון בשביל חצי שקל יעדיפו לעלות לכפרים וכך יוצא שמרכז טבעון עבר ל"האני".

מוסא מצליח בעל מסעדת הבוצ’ר במרכז זייד: "גם אנחנו בבוצ׳ר עומדים בפני סגירה. מרכז קרית עמל מוזנח ומלוכלך, הבניינים והחנויות שברשות המועצה ישנים ומוזנחים ולא ראויים למסחר. המועצה הפכה את מרכז קרית עמל לחצר האחורית של טבעון, הארנונה מאוד גבוהה ובעלי החנויות לא מקבלים כלום בתמורה, גם העבודה לא משהו בקרב הטבעונים, טבעון זו לא עיר בילוי אנשים בקושי יוצאים מהבית חוץ מאשר הליכה רגלית, ומה עוד שהמועצה מקשה על מתן רישיונות ומתייחסת לעסקים כאילו הם אויבי הציבור.
טבעון עם כמעט 20,000 אלף תושבים ואין חנויות נעליים אין חנויות בגדים אין מעדניות אין אזור תעשיה קטן אפילו שייצר איזשהו זרם של אנשים, לפי דעתי מאז שנבחר דודי אריאלי טבעון אינה חפצה חיים והיום אף אחד לא יכול לתקן את זה. לצעירים אין מה לחפש פה חבל להם על הזמן, אני אומר את הדברים האלה מתוך כאב ואכפתיות. רציתי לבוא ולשנות ואף השקעתי הרבה כסף ומחשבה והיה לי חלום, אבל הרשויות נלחמו בי במקום לברך אנשים כמוני על היוזמה – הם רק הפריעו וקלקלו וגם התושבים לא פרגנו מספיק. הגענו למסקנה שלא כדאי כל המאמץ הזה בטבעון, בקרוב נפתח בעיר אחרת, שיודעת יותר להעריך."