טור דעה: ביבי מלך הימין הקיצוני / מאת אמנון אשל

הכותרת הזו הייתה ברורה לכולם ביום ההכרזה על הליכה לבחירות ובכל פינה, פרלמנט ושיחת סלון כולם ראו את התוצאה.

אמנון אשל
אמנון אשל

יחד עם זאת היו ימים של אופטימיות שהנה, ישנה הזדמנות פז להחליף את ביבי.
כל ה"מומחים" בחרו להסתכל על גנץ כהזדמנות היסטורית לשינוי, אך לרוב התעלמו מהסתכלות רחבה/גושית.

לאורך כל הקמפיין היה ברור כי גוש הימין הוא הגדול ביותר ובעל הסיכויים להרכיב את הממשלה הבאה והיו כאלו שהיו משוכנעים שגנץ יצליח לגרום למפלגות לחצות את הקווים כדי לחולל שינוי. אך זו הייתה אשליה, וככל שהימים חלפו היה ברור כי הימין רק התחזק תרתי משמע.

חלק תלו תקוה בנשיא, חלק בבית המשפט העליון, חלק ביועץ המשפטי לממשלה ועוד, אך הנה שוב העם הכריע – ביבי וימינה.
התוצאות כפי שנראות הם ניצחון מובהק לביבי, לימין, לימין הקיצוני, לחרדים ולכן השאלה היא לא איך הם עשו זאת כי זה היה ברור כפי שאמרתי, אלא מה צריך לעשות כדי לשנות מגמה זו שמתחזקת מבחירות לבחירות.

המרכז שמאל צריך לנתח את התוצאות ולהסתכל באופן ראלי על העובדה שהעם מאס באשליות שמאלניות הרפתקניות ומחפש יותר יהודי, יותר מקורות, יותר גאווה לאומית ויותר זהות יהודית ישראלית גאה.

להבנתי, רק אם המרכז – שמאל יעסקו בחיפוש דרך אחרת, חדשה שתואמת את שנים אלה, יהיה איזשהו סיכוי לחולל שינוי, אחרת הליכוד -ולא חשוב מי בראשותו – ימשיך להנהיג את המדינה עוד שנים רבות.

חכמת ההמונים הכריעה, למרות שהיה נראה בימים מסוימים כי המומחה התורן הולך להיות המנצח… יש סיבה לכך והיא כי ההמון מאס באשליות בדרך ישנה, במחשבות של התרפסות בפני האחרים בזכותנו על מדינתנו הקטנה-גדולה.
ההתנשאות והזחיחות של המרכז השמאלי, התעלמה לחלוטין מהאיש הפשוט ברחוב שמהווה את הכוח ההמוני.

גנץ, שאני מכיר באופן אישי, הוא איש פשוט של אנשים, אך החיבור עם אליטות חברתיות הוביל לכך שהעם/ההמון לא התחבר אתו ואמר לו "דבר איתנו בשפת הרחוב ההמונית".

התוצאות כפי שמסתמנות, מעמידות את ביבי בפני בעיה מול הימין הקיצוני ולהערכתי איש המפתח לשמירה על שפיות הוא משה כחלון, שיצטרך לדאוג לשפיות לאומית חברתית, כלכלית וביטחונית.

אני סומך על כחלון בעיקר שיעשה זאת ללא משוא פנים וישמור לכולנו על עמודי התווך של הדמוקרטיה היקרה לנו כי אחרת, החלשת בתי המשפט, המשטרה, הפרקליטות יובילו אותנו להיות חושך לגויים המערביים.
אז ביבי מלך ישראל כפי שהיה ברור מלכתחילה והשאלה היא אם יהיה מלך על כל העם בישראל או על חלקים קיצוניים ימניים בתוכו.

ידידיי ורעיי, חכמת ההמונים הכריעה שוב ובגדול וכל שצריכים לעשות היהירים הוא לנסות להתחבר לקול ההמון!