עמק יזרעאל: ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל וצוותו נפגשו עם ראשת העיר החדשה של חיפה, עינת קליש לקידום שדה תעופה משלים בחיפה

השבוע התקיים מפגש מוצלח עם ראשת העיר חיפה, עינת קליש וסגנה, נחשון צוק.

קליש ובצר
צילום: דוברות עמק יזרעאל

 

מטרת הפגישה: קידום שדה תעופה משלים בחיפה. ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אמר השבוע: "התקיימה פגישה מקצועית ועניינית מאוד, בה החלטנו על שיתופי פעולה לקידום שדה תעופה משלים לנתב"ג, הארכת המסלול בחיפה ותקצוב הפעילות המשותפת. אנו סבורים כי מיקומו של השדה בחיפה ישרת את תושבי מטרופולין חיפה, העמקים והגליל."

פגישה זו מתקיימת כשבוע לאחר הפגנה גדולה של תושבי עמק יזרעאל מחוץ לטקס החנוכה של כביש 77 במעמד שר התחבורה – ישראל כץ, ראשי רשויות ואישי ציבור.

חרף מזג האוויר הקשה, הצליחו המועצה האזורית ומטה המאבק לגייס כ-1,000 תושבים, שהפגינו באירוע נגד ההחלטה לבנות את נתב"ג 2 בשדות העמק, למרות התנגדות אנשי מקצוע וקיומה של חלופה טובה יותר.

"כל העמק מאוחד היום כדי לעצור את המחדל הזה", אמרו במטה המאבק. "יש כאן עוול זועק לשמים, הולילנד של הצפון. לא ברור לנו מה דחוף לממשלה להרוס את עמק יזרעאל עם פרויקט בזבזני ומיותר, כשיש חלופה הרבה יותר טובה, זולה ומוסכמת בנבטים".

ההחלטה על הקמת נמל התעופה הבא של ישראל נמצאת בוועדה הארצית לתכנון ובניה, שצריכה להכריע בין חלופות רמת דוד ונבטים. כל גורמי המקצוע, ראשי המועצות והתושבים תומכים בהקמת השדה בנבטים, אולם הוועדה מתכוונת להחליט דווקא על רמת דוד. השר כץ אמר באירוע כי ראש הממשלה בוחן את הנושא.

בהפגנה שהתקיימה מחוץ לאוהל המחומם בו התקיים הטקס, השתתפו בין היתר מאות תלמידי תיכון, טרקטורים שעוטרו בשלטים של המאבק ותושבים מהסביבה. התושבים מתכוונים להרחיב את המאבק לקראת שלבי ההכרעה בוועדה הארצית. אירועי מחאה נוספים מתוכננים בהמשך, לצד פעילות ציבורית ותקשורתית רחבה.

המחאה שהחלה בשנת 2009 נגד הקמת שדה תעופה משלים ברמת דוד, התחדשה והתעצמה במהלך השנה האחרונה לאחר שוועדה בראשות אילנה שפרן, שהוסמכה לבחון חלופות להקמת השדה, קבעה בשנת 2017 שהוא יוקם בעמק יזרעאל, לאחר שפסלה את החלופות האחרות. ההחלטה עוררה תמיהה בקרב גורמים מקצועיים, מכיוון שבנבטים כבר קיים שדה תעופה בגודל המתאים, עם אישורים תכנוניים. בנוסף, ראשי הרשויות בנגב מקדמים בברכה הקמת שדה תעופה בין לאומי בשטחם, בעוד הרשויות המקומיות והתושבים בעמק מתנגדים בחריפות להקמתו אצלם. המועצה האזורית עמק יזרעאל בשיתוף עם רשויות נוספות, הצליחה להחזיר לדיון והחלטה לקדם גם את חלופת נבטים.

"בניית שדה "נתב"ג 2" ברמת דוד תצריך השקעה של עשרות מיליארדי שקלים, תגרום נזק סביבתי בלתי הפיך ותהרוס את חיי התושבים. גם התרומה הכלכלית של שדה תעופה תהיה שולית אם בכלל והנזק יעלה על התועלת", אמרו השבוע במטה המאבק.