טבע מתכווץ וחיות כלואות, לעידו גרינבלום ואנשיו.

טבעון, בשנים אלו של פיתוח רב וסלילה אינטנסיבית, מוצאת עצמה מכוּתרת בראש גבעה, ומה מעט מרגלותיה ?

שרידי חורש ואספלט רב מתהדק לחנוק סביב. טבעון כלואה, חיות הבר כלואות יותר ממנה, בגבן כבישים סואנים ורחבים, בחזיתן גדרות מתוחות מעשה ידי הקיבוצים, או רובים מכוונים, מעשה ידי טבעון .

טבעון שעד עתה לא חיפשה דרכים יותר הומניות ואנושיות לִחְיות לצד הטבע בדו-קיום, והרי זה אתגר ערכי וחינוכי ראשון במעלה, כשהטבע הולך ונכחד .
עכשיו חורף, אפילו חורף טוב למזלנו, החורש הלח מציע תחתיו לדורבנים, לגיריות ולחזירים קיום של נוזלים ומזון תחת חופתו. זה יגמר באפריל-מאי, אפס קיום יהיה אז תחת אותו חורש שמתייבש עד כלות, ורק צמרותיו ירוקות. מתוך הנחה שמשהו חייב להשתנות בהנהגת טבעון שהחליפה פניה, וחלק מהדמויות החדשות, אני מכיר ולטובה, מתוך הנחה זו, אני קורא לאותה הנהגה, עידו ואנשיו, לחשוב פעמיים לפני שיורים בחיות חסרות ישע כפתרון אחד ויחיד, וזאת עלינו לדעת ובוודאות, אין עוד הרבה במי לירות.

מספר חזירי הבר ( בגיריות והדורבנים, לא יורים ) הולך ופוחת, בניגוד לכל אמירה וייעוץ מקצועי וירוק, מכובד ככל שיהיה היועץ, (הייעוץ לא ) ותוך שנים ספורות טבעון תוכל לטפוח על חזהּ, חיסלנו את כל חזירי הבר, באו השלווה והשקט. אבל טבעון לא שואפת למדליה על "הצלחה" כזו, טבעון כפי שאני מכיר אותה, כן תחפש לחְיות הוגן ונכון עם טבע שיחיה למרגלותיה.

קחו לדוגמא את חזירי הבר בקיץ לרגלי מכללת אורנים ורחובות כרמל קק"ל : השכונה החדשה הנבנית באלרואי, חוסמת את דרכם בלילה לקישון, החורש בקיץ הארוך הוא אפס מזון ומים, טבעון מאיימת עם ציידיה מלמעלה, הכחדתם מובטחת ומהר, ובלעדיהם אנחנו חברה יהירה, אגואיסטית ואכזרית.
אבל לא נשמיץ סתם, הרי אפשר לחלץ מתוכנו את המיטב ההומני ולספק להם בעלוּת זניחה ממש, את צורכיהם הקיומיים שם במדרונות תחת החורש, שם הם יחיו בטוב, וקצת גבוה מהן יחיו בטוב תושבי הרחובות הללו. טבעון להבנתי, יכולה להיות נושאת דגל ודוגמא בכל הארץ, לאדם המתחשב ומקיים טבע כלוא, וראינו זה עתה בערוץ 11 הרבה בנושא הזה.
התופעה הזו קיימת בכל רחבי הארץ כמעט, חיות הבר נכחדות, ומהר. האלטרנטיבה של טבעון, היא המשך בחירה באלימות כלפי טבע במצוקה. בחירה שלא מתאימה לטבעון, ממש לא ! נבחרי טבעון החדשים, שבו על המדוכה ברוח חיובית, הציגו חזון ירוק, הציגו חיים עם הטבע ולא על שיברוֹ, אני מאמין שרק דברים טובים יופקו מכך, ויעשו.

בהצלחה, בֹּעׇז דרומי.