עמק יזרעאל: מפגש סיכום חגיגי לתוכנית לימודי ערבית "שפה כגשר לתרבות"

בשנה האחרונה למדו ערבית 30 קבוצות ברחבי העמק.

את התוכנית שזכתה לפופולריות רבה ביישובים, הובילו שתי רכזות קהילה ממנשייה ומרמת דוד ומחלקת היישובים במועצה
קיום משותף ומכבד גם בשפה – "שפה כגשר לתרבות" היא תוכנית ייחודית ללימוד ערבית מדוברת, המבוססת על תכנית "גשר לערבית" הפועלת בג'אסר א-זרקה. במסגרת חיזוק יחסי השכנות, פרחה בשנה האחרונה התוכנית גם בעמק יזרעאל, ביוזמתן ובהובלתן של רכזות הקהילה שי בן דוד מרמת דוד ואחלאם חריב ממנשית זבדה, בשיתוף עם מחלקת היישובים, בתמיכתה ובסיועה של המועצה.
התכנית הציעה לימודי ערבית שוטפת בסביבה דוברת ערבית. בכך מתאפשר מפגש בלתי אמצעי עם השפה ועם הדוברים אותה וחיבור בין תרבויות.
מחלקת היישובים במועצה פרסמה "קול קורא" ליישוביה, להקמת קבוצות לימוד, במטרה לתת כלים פשוטים לשימוש יומיומי בשפה ולשזור זאת בסיפורים, להנאת הלומדים. כ- 20 מורים לערבית מרחבי העמק, שהעברית שגורה בפיהם והם מכירים את הסביבה ומתמצאים בה, נבחרו למשימה בקפידה.
הלימודים כללו שיעורים פרונטליים, סיורים לתרגול הערבית בכפר ובפניני הטבע שסביבו, ארוחות ערב בבתי משפחות התושבים בכפר ומפגשים עם תושביו. לתלמידים ניתנה הזדמנות לתרגל את השפה החדשה, תוך כדי הלימוד. ביום שלישי האחרון התקיים במועדון החברים בשמשית ערב לכבוד סיום הקורס ביוזמתו של אבישי ג'יבלי הררי, שריכז את הקבוצה בשמשית. לאירוע החגיגי הגיעו נציגים מכל 30 הקבוצות שלקחו חלק בתכנית, וכל מורה סיפר על עצמו ועל הקבוצות שהדריך. המורה וויפקי סלאמנה, הרצה על השירים בתרבות הערבית, להקת הנוער משמשית הופיעה עם שיר בערבית והשמחה הייתה גדולה.
דליה אייל, מנהלת מחלקת היישובים במועצה, סיכמה: "לשמחתנו, ההיענות הייתה מעל ומעבר למצופה. הפרוייקט צפוי להימשך שכן, קבוצות נוספות ייפתחו בקרוב, בעידודה של המועצה ובתמיכתה."