עושים טוב בעיניים

100 רוכבים, עיוורים ורואים מכל הארץ התאספו על גבעה נידחת ביערות מנשה לרכיבה משותפת

אחד מענפי הספורט הפופולריים בסביבה הכפרית שלנו, הוא רכיבה על אופני שטח. ואכן, בסופי שבוע ניתן למצוא המוני רוכבים אשר טוחנים את השבילים שסביב טבעון. אך יש בניהם חבורה אחת מאד יוצאת דופן. זוהי קבוצת 'גלגלאור', קבוצת רוכבי אופנים עיוורים ורואים שרוכבים ביחד על אופני טנדם, שהם מין אופניים מיוחדים כאלו בעלי שני מושבים.

הסיפור של הקבוצה מתחיל לפני שנתיים, כאשר בחור חביב בשם מוטי גונן, החליט לנסות באופן פרטי, לחבר לתחביב האופניים שלו, אנשים שגורלם לא שפר עליהם, והם לקויי ראיה או עיוורים. מוטי אסף תרומה לתרומה, השקיע מכיסו, אסף סביבו קבוצה של מתנדבים משוגעים לעניין, ומזה שנתיים ניתן לראות את הקבוצה מתגלגלת בהרים ובשדות שבעמק.

בקבוצה חברים אנשים מכל האוכלוסייה בארץ. יהודים וערבים. עולים וילידי הארץ. הייטקיסטים ופנסיונרים. ומה שמחבר את כולם ביחד, זה הרצון לעזור לזולת ללא כל תמורה. רק למען הכיף של העזרה.

"הרכיבות שלנו הן רכיבות רציניות ומאמצות", אומר מוטי. "אנחנו לא מרחמים על אף אחד. סיבוב טיפוסי שלנו, הוא כ 30 ק"מ בממוצע, וזה קורה בחורף ובקיץ. בהרים, בשדות ובכל מקום"

יונית, חברה חדשה בקבוצה מספרת כי עקב מחלה תורשתית, ראייתה הולכת ומתדרדרת במהירות ואין הרבה מה לעשות בעניין. "היכולת לחזור ולרכב על אופנים" היא מספרת, "מחזירה לי את ההרגשה של העצמאות. לפתע המחלה נשכחת, ונשאר רק עונג צרוף. גם ה'חברותא' המשותפת, היא דבר חשוב מאין כמוהו. היכולת להכיר אנשים שחולקים אתגרים דומים מבחינת המוגבלות, היא מדהימה. פתאום אני לא לבד. יש עוד אנשים במצבי, ויש להם חיים מלאים ומאושרים."

ביום שישי לפני שבוע, היכולת להכיר אנשים חדשים קיבלה תפנית מעניינת. קבוצת 'גלגלאור' אירחה באזורנו, 4 קבוצות של רוכבי אופנים עיוורים ורואים, מכל רחבי הארץ. הגיעו אנשים מקבוצת "כן ולא השרון", "כן ולא המרכז", "כן ולא נהריה", וקבוצת "עיניים לשניים" מקריית שמונה, שבה ניתן למצוא גם חברים דרוזים מהאזור. יחד נוצרה קבוצה ענקית של 40 אופני טנדם. הייתה זו חוויה מדהימה לראות קבוצה כזו גדולה של עיוורים ומתנדבים, שרוכבים יחד. אליהם הצטרפו גם רוכבים על אופני סינגל, ששימשו כסדרנים ודאגו שהכל ילך כשורה. ומי שרוצה לראות כיצד נראית ארץ ישראל היפה, מוזמן להסתכל בתמונה.

לאחרונה התאגדה הקבוצה כעמותה, כאשר המטרה היא להרחיב את הפעילות ולאפשר לעיוורים נוספים להצטרף לקבוצה. כל המעוניין ליצור קשר עם עמותת 'גלגלאור' מוזמן לשלוח מייל

לכתובת ophir@galgalor.org.il

Virus-free. www.avg.com