מתקן חניה לאופניים

מה משותף לתל אביב, ניו יורק ואמסטרדם? חוץ מהעובדה שכולן ערים מלאות אטרקציות שלא נחות אף פעם ומושכות המוני תיירים כל שנה (כשאין מגפות שמשבשות את העולם כמובן), בכולן אופניים הם חלק משמעותי בנוף. בתל אביב נראה את רוכבי האופניים רוכבים בהנאה לאורך הטיילת או מבצעים שליחויות, בניו יורק יש מאות עמדות של אופניים להשכרה עבור מי שרוצה להקיף את הסנטרל פארק או לתור את רחובות מנהטן ובאמסטרדם הם כבר מזמן נחשבים לסמל. 

כמובן שאופניים לא נפוצים רק בערים הנ"ל. מאז ומתמיד הם היו פופולריים בכל העולם, בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, אך נראה שבשנים האחרונות (בעיקר מאז כניסתם של האופניים החשמליות לשוק) אנחנו רואים מהם יותר ויותר. אנשים רבים כיום בוחרים לרכוש אופניים למגוון צרכים – התניידות ממקום למקום, פעילות גופנית, תחרויות, טיולים ועוד. זה כיף, זה שורף קלוריות, זה לא מצריך שימוש בדלק וזה ידידותי לסביבה יותר מאשר כל כלי רכב אחר.

למה חשוב שגם לאופניים תהיה חניה משלהם?

מאחר וכיום לכל בן אדם שני בערך יש אופניים, נוצר גם הצורך לחניה מסודרת שלהם. כשמדובר במקומות ציבוריים לא לכל מקום מותר להיכנס עם אופניים, ולגבי בתים פרטיים – לא כולם מעוניינים להכניס את האופניים איתם הביתה. בעיקרון תמיד אפשר להשעין את האופניים על עמוד כלשהו או קיר או פשוט להניח על הרצפה, אבל זה לא נוח, זה יכול להיות מסוכן (למשל אם האופניים יפלו או שמישהו ייתקל בהם וימעד) וזה גם פשוט נראה מבולגן ולא אסתטי. אז אמנם אין צורך לבנות חניונים ולסלול חניות עבור אופניים, אבל בהחלט אפשר לתת מענה לסוגיית החניה באמצעות פתרון פשוט בדמות מתקן חניה לאופניים.

מתקן חניה לאופניים – מה, איך ואיפה

מתקן חניה לאופניים הוא מתקן מברזל המחובר לקרקע באמצעות ברגים ובו ניתן להציב אחד ליד השני מספר זוגות אופניים בצורה שמאפשרת להם לעמוד ביציבות ובצורה מסודרת.
ניתן למצוא מתקן חניה לאופניים במקומות רבים:

– מסעדות ובתי קפה (כל רוכב אופניים יאשר כמה זה כיף לעצור לקפה טוב אחרי רכיבה).

– בתי ספר (כי יש תלמידים שלא מגיעים בהסעות).

– עמדות להשכרת אופניים (משלמים, לוקחים ומחזירים בסוף הנסיעה).

– בנייני מגורים (בהנחה שבאותו בניין מתגוררים יותר מרוכב אופניים אחד).

– מרכזים מסחריים (כמו שיש חניון למכוניות, כך גם לאופניים).

יש עוד המון דוגמאות, אבל הרעיון ברור – בכל מקום אותו פוקדים רוכבי אופניים באופן תדיר, מומלץ להתקין מתקן חניה לאופניים.