טיפים לנחקר בתחנת משטרת תל אביב

על פי הנתונים, אחד מכל חמישה אזרחים ימצא עצמו נחקר, בשלב כזה או אחר, פעם אחת לכל הפחות בתחנת משטרה במהלך חייו. חשוב להבין כי חקירה משטרתית מהווה שלב חשוב ומשמעותי ביותר בהליך הפלילי. 

החקירה מתנהלת כחלק מההליך הפלילי ובמסגרתה נבנה תיק כנגד החשוד הכולל ראיות וזאת במטרה לספק הוכחות ולבנות תשתית ראייתית להגשת כתב אישום. 

כל מטרתה של חקירה היא להוביל להרשעה של הנאשם בבית הדין ולכן חשוב להתנהל במהלכה בצורה נכונה. על מנת להתמודד בצורה מיטבית עם הליך של חקירה, הרי שחשוב לפנות, עם קבלת ההזמנה לחקירה, לעורך דין פלילי בתל אביב מנוסה ומומחה שיספק לכם טיפים לנחקר בתחנת משטרת תל אביב שיוכלו לסייע בידכם למנוע הפללה עצמית ולמסור מידע העלול לפגוע בסיכויים שלכם להגיע לסגירת התיק ולזיכוי מלא. 

 

סוגי נחקרים, חובותיהם וזכויותיהם

ישנם שני סוגי נחקרים: מי שחשוד בביצוע עבירה שלגביו קיימת חובת אזהרה והחוקר חייב ליידע אותו כי הוא חשוד והשני הוא נחקר שהיה עד ראייה לביצוע דבר עבירה והחקירה נמצאת בשלב של איסוף אינפורמציה לגבי ביצוע העבירה המצויה בחקירה.  

על נחקר שלא נמצא תחת ההגדרה של חשוד, חלה החובה לענות לכל שאלות החוקרים מלבד שאלות שהתשובות עליהן עלולות להיות מפליליות. במידה ומדובר בשאלות מסוג שכזה, הרי שנחקר יכול להכריז כי הוא בוחר לשמור על זכותו להימנע מהפללה עצמית. נחקר המוגדר כחשוד רשאי וזכאי לשמור על זכות השתיקה וכן להיוועץ עם עורך דין. 

 

זכות השתיקה והזכות להיוועץ עם עורך דין

עורך דין פלילי מנוסה ובכיר, יוכל לספק לכם טיפים מועילים להתנהלות נכונה עם הליך של חקירה בתחנת המשטרה בתל אביב. הליווי, הייצוג והייעוץ המשפטי יכולים לשפר באופן משמעותי את הסיכויים שלכם להגיע לזיכוי ולהביא לסיום ההליך הפלילי בסגירת התיק ללא רישום פלילי וללא הרשעה. 

עורך הדין יסביר לכם את זכויותיכם וישמור על האינטרסים שלכם. לכל חשוד עומדות שתי זכויות מרכזיות בחקירה משטרתית: זכות השתיקה והזכות לקבל ייעוץ מעורך דין. במידה ואתם שומרים על זכות השתיקה, אתם מונעים מעצמכם הפללה עצמית, אולם במקביל מהלך שכזה מהווה חיזוק לראיות שמציגה התביעה כנגדכם. 

הזכות השנייה שהינה היוועצות עם עורך דין עוד בטרם החלה החקירה, מהווה צעד מתבקש ולגיטימי, כאשר מימוש זכות זו אינה תעמוד לרועץ לחשוד בשום מובן. 

 

טיפים לחשוד במהלך חקירה

  • נקודת המוצא הינה כי חוקר משטרה אינו חבר שלכם וכל מטרתו היא לבנות תיק ראייתי נגדכם. מבחינתכם כל שיחה תמימה, חברית או לא רשמית מתועדת ותופיע במזכר שיצורף לתיק החקירה. 
  • אחת משיטות החקירה הנפוצות הינה שימוש באמצעי האזנה והקלטה וכן הפעלת מדובבים. לכן חשוב שלא לדבר עם אף אדם מלבד עורך הדין שלכם בנוגע לחשדות המיוחסים לכם.
  • בתום החקירה חשוב להקפיד לקבל את פלט החקירה ולבחון אותו בצורה מעמיקה בליווי עורך דינכם. מדובר בשלב חשוב שנועד לבחון האם כל הפרטים שמסרתם מופיעים כפי שהם ומשקפים את גרסתכם או שמא ישנם עיוותים וטעויות העלולים לפעול נגדכם.
  • חשוב לזכור כי בבית המשפט לא ניתן יהיה לשכנע את השופט כי חתמתם גרסה שונה מזו שמסרתם בחקירה וכל שינוי בגרסה ייחשב לעדות כבושה.

מכאן שישנה חשיבות רבה לחתום אך ורק על גרסה המשקפת את העדות שמסרתם בצורה מדויקת וזאת לאחר בחינה של עורך דין פלילי בתל אביב דוגמת עו"ד אלעד שאול.

 

החשיבות בקבלת ליווי וייצוג משפטי במהלך חקירה וניהול ההליך הפלילי

במשפט הישראלי הודאה על ביצוע עבירה במהלך חקירה נחשבת למלכת הראיות, שכן ברובם המוחלט של המקרים, על סמך הודאה מסוג זה ניתן לבסס הרשעה פלילית. 

לאורך החקירה חשוב להימנע מלהאמין מהבטחות של חוקרים המנסים באמצעות כלים שונים לגרום לחשוד להודות בחשדות המיוחסים לו. על מנת שלא להפליל את עצמכם ולמסור פרטים שיקשו לנהל את החקירה בצורה נכונה ומיטבית עבורכם בהמשך הדרך, חשוב לקבל סיוע משפטי מקצועי מידי עורך דין פלילי מנוסה המומחה בתהליך החקירה ובשלביה השונים.

הייעוץ המקצועי יאפשר לכם להגדיל את הסיכוי לקבל שחרור ממעצר ולסיים את החקירה ללא הגשת כתב אישום וללא צורך לנהל הליך משפטי ארוך, מורכב וסבוך בבית המשפט הכרוך בהוצאות גבוהות, מתחים ולחצים נפשיים.